Przejdź do treści
Zrównoważone budownictwo

ZASTOSOWANIE CEGIEŁ W CELU REALIZACJI ZRÓWNOWAŻONEGO PROJEKTU

Szacuje się, że cegły, na ogół wytwarzane z wypalanej w piecu gliny, są stosowane od 7000 r. p.n.e., czego przykłady odkryto w starożytnym mieście Jerycho. Od tego czasu cegły są wszechobecne w historii architektury, łącząc w sobie łatwość konstruowania, estetykę i wygodę. Obecnie, w obliczu rosnącej troski o środowisko naturalne oraz większego wpływu używanych materiałów i decyzji podejmowanych w ramach projektu, istnieją sposoby na unowocześnienie tak starożytnego materiału, jakim jest cegła, poprzez wprowadzenie kilku zmian w procesie produkcyjnym, dzięki czemu staje się on jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska. Cegła już teraz może być uważana za materiał zrównoważony ze względu na swoją trwałość i możliwość recyklingu, ale istnieją sposoby, aby jeszcze bardziej ją ulepszyć. Nowy projekt siedziby duńskiego producenta żywności Danish Crown, realizowany przez biuro CEBRA, jest dobrym przykładem zastosowania tego produktu w bardziej zrównoważony sposób.

W projekcie opracowanym przez duńskie biuro CEBRA cegła jest niekwestionowanym bohaterem. Budynek będzie siedzibą spółki Danish Crown i jednym z pierwszych budynków w kraju, który uzyskał certyfikat DGNB heart, zgodnie z którym budynek musi być zdrowy i przyjazny dla pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem jakości powietrza, komfortu cieplnego, akustyki i jakości architektonicznej. Cegła jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla tego typu wymagań. W tym projekcie wykorzystano 350 000 cegieł. Wybór cegieł GREENER firmy Randers Tegl zamiast cegieł konwencjonalnych zapewnił redukcję ponad 66 ton C02.

Siedziba światowego lidera w dziedzinie zrównoważonej produkcji żywności wymaga szczególnych rozważań, zarówno pod względem architektonicznym, jak i pod względem zrównoważonego rozwoju. Według architektów odpowiedzialnych za projekt: „Projekt wykorzystuje typowy duński budynek gospodarczy z masywną murowaną konstrukcją, czterospadowym dachem i wysoką kalenicą, aby stworzyć rozpoznawalny znak rozpoznawczy dla budynku. Trzyskrzydłowe budynki są z jednej strony zsunięte razem, aby otoczyć główne wejście, a z drugiej strony rozciągają się na północ, w kierunku otwartego krajobrazu. Skrzydła są przesunięte względem siebie tak, że skupiają się wokół centralnego, wewnętrznego węzła, przypominającego podwórze gospodarstwa rolnego lub zieleń osiedlową w zaludnionych wioskach.”

Wymienianie zalet cegieł nie jest trudne. Jest to trwały, solidny i zrównoważony materiał. Po zakończeniu okresu użytkowania jego elementy można łatwo ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi, pod warunkiem że zostaną starannie zdemontowane. Dzięki dobrej termoizolacyjności ściany z cegieł pochłaniają nadmiar ciepła i nie dopuszczają do powstawania dużych różnic temperatur, a także nie wydzielają niepożądanych aromatów ani innych związków. Dodatkowo ich estetyka jest bardzo atrakcyjna, z możliwością różnicowania odcieni i przytulną fakturą, ponieważ cegły są materiałem, który doskonale się „starzeje”, ale który łatwo można odnowić.

Cegły, o charakterystycznym odcieniu, są głównymi akcentami w tej przestrzeni, zastosowanymi na wszystkich elewacjach budynków, co oznacza, że pokrywają one również centralne patio, obszar o dużym znaczeniu dla interakcji między ludźmi. Cegły zostały wyprodukowane przez duńską firmę Randers Tegl, która dąży do zmniejszenia zużycia energii i emisji dwutlenku węgla przy produkcji cegieł i dachówek. Elementem, który w znacznym stopniu wpływa na ślad węglowy, jest energia wykorzystywana do spalania, która tradycyjnie pochodzi z paliw kopalnych. Produkty z serii GREENER są wytwarzane wyłącznie przy użyciu energii pochodzącej z wiatru i biogazu. Ma to tę zaletę, że w przeciwieństwie do paliw kopalnych jest to energia odnawialna, ponieważ ilość CO2 emitowanego podczas spalania biogazu jest równoważona ilością dwutlenku węgla, którą rośliny pochłaniają z atmosfery podczas swojego wzrostu. W ten sposób wpływ każdej cegły GREENER na środowisko zmniejsza się o 50%.

Greener - projekty

Cegła GREENER jest czymś więcej niż zwykła cegła. Ponieważ pokrycie elewacji budynku stanowi tylko część ogólnego budżetu projektu, zawsze warto, aby zdecydować się na ekologiczne ulepszenie, które ma ogromny – i udokumentowany – wpływ na ślad węglowy, co z pewnością wpłynie na certyfikację środowiskową projektu.

Szacunek dla przyszłych pokoleń to nie tylko ekonomia i wpływ na środowisko naturalne. To także element społeczny, który polega na tym, żeby projektować domy w sposób, który jest korzystny dla naszego komfortu, a także na tym, jak budynek wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.