Przejdź do treści
PRZEGRODA ZEWNĘTRZNA BUDYNKU

ELEWACJA KLINKIEROWA – PRZEGRODA ZEWNĘTRZNA BUDYNKU

W dzisiejszych czasach przy wyborze elewacji ważną rolę odgrywają nie tylko aspekty funkcjonalne i techniczne, ale także wizualne – ponieważ na wygląd budynku decydujący wpływ ma elewacja.

KLASYKA WŚRÓD ELEWACJI

Fasada klinkierowa jest jednym z najbardziej popularnych wariantów elewacji i ma kilka zalet. Ma długą żywotność i niskie wymagania konserwacyjne, oferuje wysoki poziom izolacji akustycznej i cieplnej oraz szeroki wybór pod względem wizualnym i faktury. W przypadku elewacji klinkierowej, konstrukcja ściany jest zawsze dwuwarstwowa. Podwójna warstwa muru składa się z dwóch ścian: nośnej ściany tylnej od wewnątrz i stosunkowo cienkiej, nienośnej ściany przedniej. W przypadku elewacji z cegły klinkierowej, przednia ściana jest również murem licowym.

W normie DIN EN 1996 (Eurokod 6: Projektowanie konstrukcji murowanych) rozróżnia się dwa rodzaje murów dwuwarstwowych: z izolacją termiczną wewnątrz muru i bez niej. W dzisiejszych nowych budynkach wersja nieizolowana jest stosowana tylko wtedy, gdy już sama ściana nośna zapewnia wysoki poziom izolacji termicznej. Dodatkowa izolacja w przestrzeni między murami jest niezbędna w przypadku nośnej ściany tylnej wykonanej z cegły piaskowo-wapiennej lub betonu, w przeciwnym razie nie są spełnione wymagania energetyczne rozporządzenia w sprawie oszczędzania energii.

Istnieją dwie różne wersje ściany dwuwarstwowej z izolacją cieplną: Albo na zewnętrznej stronie tylnej ściany znajduje się warstwa izolacji i warstwa powietrza pomiędzy izolacją a ścianą licową, albo przestrzeń pomiędzy nią jest całkowicie wypełniona izolacją i jest określana jako izolacją rdzeniową.

Ściana czołowa (zwana również powłoką zewnętrzną), która powinna być wykonana z materiału o dużej gęstości i mrozoodpornego, chroni tylną ścianę przed wpływem czynników zewnętrznych. Wykonywana jest głównie z ceramicznych materiałów budowlanych, takich jak cegła klinkierowa. Klinkier jest dostępny we wszystkich wariantach kolorystycznych i stylistycznych. Oprócz doboru odpowiednich cegieł klinkierowych, decydującą rolę w projekcie elewacji klinkierowej odgrywa jeszcze jeden czynnik: spoiny. Szerokość, głębokość i kolor spoin mają wpływ na to, jak klinkierowa fasada wygląda dla odbiorcy. Alternatywnie do cegły klinkierowej, znanej również jako cegła licowa, ściana licowa może być również otynkowana w przypadku cegły dwuwarstwowej.

ELEWACJA JEST ELEMENTEM OCHRONNYM

Pomimo dążenia do uzyskania optymalnego wyglądu poprzez elewację, nie należy pomijać przeznaczenia elewacji jako elementu okładzinowego i ochronnego. Fasada musi zapewniać ochronę przed wilgocią, zimnem, ciepłem i hałasem, a także spełniać wymogi ochrony przeciwpożarowej. Dlatego najlepsza elewacja to taka, która dobrze wygląda, a jednocześnie zapewnia ochronę przed wszelkiego rodzaju wpływami zewnętrznymi.

DOBRY WYBÓR

Podobnie jak w modzie, istnieją prawie nieograniczone wariacje w projektowaniu elewacji. Ci, którzy nie mogą zdecydować się na wybór fasady lub chcą nadać swojemu domowi kilka wizualnych akcentów, coraz częściej uciekają się do łączenia materiałów.