Rzadko się zdarza, aby w historycznej dzielnicy pojawiły się nowe budynki. Niemniej jednak tak właśnie stało się w przypadku eleganckich i pełnych detali budynków na Frederiksberg Allé w Kopenhadze. Ta historyczna aleja została zainspirowana architekturą paryską i zawiera wiele budynków wyróżniających się misternymi detalami architektonicznymi.
Projekt tego budynku obejmuje centrum kulturalne i kulinarne, 30 apartamentów mieszkalnych, a pod poziomem gruntu znajduje się stacja metra o dużym natężeniu ruchu. W budynku można spodziewać się dziennego ruchu około 10 000 podróżnych, którzy będą przechodzić przez budynek w drodze do i ze stacji. Sama stacja metra znajduje się 22 metry poniżej poziomu ulicy, a pociągi odjeżdżają i przyjeżdżają co 3 minuty. Aby zapewnić spójność architektoniczną budynku z otaczającą go okolicą, architekci z kopenhaskiej pracowni Cobe zaprojektowali pięć budynków rozmieszczonych wokół wewnętrznego dziedzińca.
Na otwartym parterze budynku znajdują się schody ruchome i windy prowadzące w dół do metra. Lokalizacja budynku na szczycie stacji metra oznacza, że konstrukcje nośne muszą być umieszczone po obu stronach głównych torów stacji metra. Dzięki temu uzyskano 18-metrową rozpiętość między filarami nośnymi oraz 8-metrowy wspornik wystający w kierunku głównego toru. Cały budynek jest pokryty cegłą, dlatego też podparcie tak dużej ilości muru wymagało wyjątkowego rozwiązania. Ole Larsen, który był odpowiedzialny za wszystkie prace murarskie w budynku, wyjaśnia, w jaki sposób:
„Normalnie pod murowaną ścianę wykonuje się fundament. W tym przypadku nie mogliśmy tego zrobić, ponieważ w budynku mieści się podziemna stacja metra. Naszym rozwiązaniem było zastosowanie niewielkiej liczby mocnych filarów nośnych i jednej ściany nośnej, które podtrzymywałyby cały budynek, oraz obłożenie elewacji cegłami.”
„Mieliśmy specjalnie wykonane prefabrykowane elementy ceglane i używaliśmy ich jako tarczy chroniącej przed warunkami atmosferycznymi. W najwyższym budynku wycięliśmy fragmenty cegieł na bazie standardowej cegły, której używaliśmy w całym projekcie. Następnie przykleiliśmy je do lekkiej i estetycznej elewacji, aby zmniejszyć ciężar budynku. Użyliśmy ceglanych prefabrykacji wszędzie tam, gdzie nie mogliśmy zastosować pełnych cegieł, aby cały budynek sprawiał wrażenie jednej spójnej całości, a nie rozbitej, niejako w wyniku zastosowania innych materiałów budowlanych… Jeśli chodzi o koszty, to koszt budowy jest taki sam, jak koszt budowy obiektu z fasadą z pełnej cegły”.
Rytm i wielkość okien zaprojektowano tak, aby odzwierciedlały sąsiednie posesje, struktury, które zainspirowały również wygląd narożnego budynku w formie wieży, aby wtopić nowy projekt w otaczającą go architekturę.
„W całym projekcie występują różne wysokości, typy i fasady. Jest jednak jeden wspólny element. W budynku zastosowano tę samą cegłę firmy Randers Tegl, RT554, która ma specjalne wykończenie. Jest to technologia obróbki powierzchni, którą stosuje się na tego typu cegłach, a która została wykonana specjalnie na potrzeby tego projektu. Zostało to osiągnięte dzięki ścisłej współpracy z architektami z gminy Frederiksberg, którzy wybrali cegły. Wybrali oni dla nas niuanse i wykończenia wymagane dla powierzchni czołowej cegieł”, mówi Ole Larsen.
Kolejną specjalną cegłą użytą w projekcie jest cegła Randers Tegl Ultima, długa cegła o formacie liniowym, która jest dwa razy dłuższa od typowej cegły, a jednocześnie ma tylko 38 mm wysokości. Te unikalne wymiary sprawiają, że ten tradycyjny materiał wpisuje się w nowoczesną estetykę projektowania, idealną dla projektu, w którym przeszłość musi łączyć się z teraźniejszością. Cegły Ultima można układać zarówno pionowo, jak i poziomo, tworząc kolejny charakterystyczny element, który można zobaczyć w tym projekcie.
Wprawdzie długie cegły Ultima są stosowane obok cegieł o normalnej długości w tym samym kolorze, co zapewnia subtelny, harmonijny kontrast, ale faktura cegieł z efektem „waterstruck” jest obecna w całym projekcie. Cegły wytłaczane wodą mają delikatną fakturę powstałą w wyniku wyjęcia ich z form za pomocą wody. Woda i sama forma pozostawiają na cegłach swoje ślady, dzięki czemu każda cegła różni się nieco od poprzedniej. Cegły są gładkie, ale ich subtelna faktura stanowi element wizualnie intrygujący, zwłaszcza w przypadku zastosowania na dużą skalę. Pionowe ułożenie cegieł Ultima, w przeciwieństwie do poziomego ułożenia zwykłych cegieł, to iście diabelski szczegół, który wyróżnia ten projekt jako jeden z najlepszych kopenhaskich projektów murarskich ostatnich czasów. Dramatyczny zwrot dwóch cegieł połączonych bardzo szczególną więzią.
Wiązania i styl cegieł różnią się znacznie w zależności od budynku i jest to jedna z najbardziej charakterystycznych i możliwych do uzyskania cech muru. Wszystkie wiązania w tym projekcie są wariacjami na temat tradycyjnego stylu stosowanego we Frederiksbergu, opartego na starym duńskim stylu wiązania cegieł. Specyficzny wzór składa się z dwóch całych cegieł i jednej połówki cegły. Nowością jest to, że koniec połówki cegły wystaje na zewnątrz na trzy centymetry. Tworzy to efekt cienia na elewacjach, dodając wizualnej atrakcyjności i wzmacniając ogólny efekt architektoniczny Frederiksberg Allé.
Współpraca w ramach projektu pozwoliła zespołowi na sprawną realizację tego wyjątkowego i złożonego przedsięwzięcia polegającego na wykonaniu elewacji ceglanej. Ścisła współpraca od samego początku pomiędzy władzami miasta, architektami i wykonawcami zapewniła, że wszyscy byli zgodni i pozwoliła na dzielenie się wiedzą unikalną dla każdej ze stron. Ole Larsen opisuje proces współpracy w następujący sposób:
„Byliśmy w stanie wykonać tę pracę szybko i łatwo, ponieważ od samego początku ściśle współpracowaliśmy z władzami miasta i architektami oraz rozumieliśmy założenia projektu… W przeszłości architekci i budowniczowie zawsze współpracowali ze sobą od samego początku, ale z czasem przestało to być regułą, a szkoda. Fakt, że byliśmy zaangażowani w ten projekt od samego początku, jest dla nas nowością. Ale nie ma wątpliwości, że pomagaliśmy sobie nawzajem.”
Te piękne cegły od Randers Tegl zastosowane w tym projekcie mają jeszcze jedna bardzo ważną cechę: są cegłami ekologicznymi, występują w wersji GREENER.
Wszystkie produkty GREENER zawierają pełną dokumentację w postaci EPD (Environmental Product Declaration) a to oznacza, że możliwe jest ich zastosowanie w obliczeniach klimatycznych i certyfikacji środowiskowej.